Czy kimono to strój karateków?

boy-1252987_640-1

Kimono jest tradycyjnym ubiorem japońskim. Wcześniej określano nim niemal każdy strój. Sama jego nazwa oznacza „coś do noszenia na sobie”, a rok 794 n.e. określa się jako początek kimono, jakiego rozumiemy dzisiaj.

Od VIII wieku wygląd kimon w zasadzie się nie zmienił. Jego krój przypomina literę T, na myśl przywodzący szlafrok.

Tradycyjne kimono w zależności od okazji

Można wyróżnić wiele rodzajów kimon. Na podstawowym poziomie ubiór dzielimy na męski, który składa się ze spodni Hakama, oraz kimono żeńskie, Homongi oraz Tsukesage.

Podczas bardziej uroczystej okazji kobiety przywdziewają kimono w zależności od stanu cywilnego. Tomesode zarezerwowane jest jedynie dla mężatek. Jest to piękny, obszyty pięcioma herbami rodowymi strój. Z kolei panny mogą pojawić się w Furisode, czyli kimono z rękawami sięgającymi do kostek.

Mężczyźni podczas wyjątkowych okazji noszą MontsukiHakama, wyszyte z czarnego materiału narzutę ze wszystkimi pięcioma herbami rodzinnymi. Taki sam strój nosi pan młody. Panny młode mogą cieszyć się z pokazania w pięknym Furisode w kolorze białym z narzuconym na wierzch Uchikake, czyli wierzchnim płaszczem. Strój jest jednak długi i ciężki, a przy tym dodatkowo ciągnie się po ziemi.

Fason według pory roku

Od października do maja nosi się ciepłe dwuwarstwowe kimono, najczęściej z jedwabiu, albo wełny. Gdy zimą jest zimniej dodaje się narzutę Haori, a czasami płaszcz. W pozostałym okresie, gdy jest cieplej nosi się Hitoe, lżejsze kimono utkane tylko z jednej warstwy materiału. W upalne dni popularne są fasony z prześwitującej i lekkiej tkaniny.

 

Kimono tradycyjne nie należy do najtańszych.

Stroje ze względu za technikę tworzenia, ilość detali bywają bardzo drogie. Cena kimona kobiecego może sięgnąć nawet 20 tysięcy dolarów, jeżeli zechcemy zakupić cały komplet, w tym bieliznę i dodatki.

Można spotkać na rynku dużo tańsze kimona, jednak są to stroje wykonywane przez hobbystów.

Ze względu  na cenę kimono nie wyrzuca się, ale wykorzystuje powtórnie lub przerabia się je na elementy stroju, lub na kimona dziecięce.

 

Kimono w sporcie

W zależności od sportu nosi się inne kimono. W sportowym karate nie może ono ograniczać ruchów zawodnika. Nogawki i rękawy muszą być luźne oraz zakrywać nadgarstki i kostki, aby zmylić przeciwnika. Taki strój określa się jako Kyokushin albo Oyama.

 

Kimono do kata również powinno być luźne, ale nie może zakrywać kostek oraz nadgarstek. Często podczas zawodów można zauważyć zawodników, którzy mają podciągnięte nogawki i rękawy. Robi się to po to, aby sędzia mógł ocenić poprawność wykonywanych ruchów.

Bardziej wytrzymałe kimono to znak rozpoznawczy strojów do Judo. Ze względu na specyfikę walki (ciągłe łapanie, szarpanie i przewracanie przeciwnika), muszą być one wykonane z bardziej grubego materiału, niż lekkie kimono do kata i karate.

Strój do judo wykonuje się z tzw. plecionki. Osoby szukające lekkiego, ale wytrzymałego kimono powinny zwrócić uwagę na strój wykonany z pojedynczej plecionki. Jest to także idealny ubiór dla osób dopiero zaczynających treningi.

Osoby bardziej zaawansowane skupiają swoją uwagę na wykonane z podwójnej plecionki, które są dużo bardziej wytrzymałe od zwykłego kimono.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>