Jak dobrze wybrać rękawice bokserskie?

box-1514845_640-1

 

Rękawice bokserskie to niezbędne wyposażenie dla tych, którzy trenują boks, muay thai i kickboxing sztuki walki. Na rynku można znaleźć bogatą ofertę produktów, dlatego jest w czym wybierać, ale zanim podejmie się odpowiednią decyzję, należy dowiedzieć się nieco na temat ich rodzajów i różnic wynikających z zastosowanych w nich rozwiązań.

Dla kogo rękawice bokserskie?

Zwykło się sądzić, że rękawice bokserskie to wyposażenie właściwe jedynie bokserom, jednak na przestrzeni lat powstały również inne sztuki walki, w których są wykorzystywany. Należą do nich na przykład: muay thai czy kickboxing.

przeznaczeniem rękawic bokserskich jest zapewnianie bezpieczeństwa sportowcom. Przede wszystkim chronią one ręce pięściarzy przed urazami, ale mają nie mniejsze znaczenie w ochronie części ciała, w które pięściarz uderza. Nim powstały rękawice, bokserzy walczyli ze sobą gołymi pięściami, co wiązało się z licznym, często ciężkimi, urazami.

Podstawowe różnice rękawic

Istnieje wiele rodzajów rękawic. Różnią się od siebie pod wieloma względami, co pozwala pięściarzowi wybrać takie, które najlepiej sprostają jego wymaganiom. Przede wszystkim rękawice dzielą się na dziecięce i te dla dorosłych, w których główną różnicą jest ich wielkość i waga. Do innych najbardziej podstawowych cech odróżniających od siebie rękawice bokserskie zaliczają się: kształt, tworzywo wykonania oraz kształt. Różnice w obrębie tych cech decydują o wyborze konkretnego produktu danej marki.

Rozmiar rękawic

Jedną z najważniejszych cech, na podstawie których rozróżnia się rękawice bokserskie, jest ich waga i rozmiar. Wymiar ten często jest tożsamy, gdyż większość producentów rękawic dzieli je jedynie ze względu na ciężar. Wagę rękawic podaje się w uncjach (OZ). Jednak uncja to 28,4 gramy. Pod względem wagi wyróżniamy trzy podstawowe kategorie: 6 – 8 OZ – dla ludzi i małych dłoniach, najczęściej dla dzieci i kobiet; 10 – 12 OZ – rękawice na dłonie typowej dorosłej osoby, najczęściej wykorzystywane podczas treningów; 14 – 20 OZ – rękawice sparingowe, których wielkość i waga znacznie minimalizuje możliwość uszkodzenia ciała.

Materiał rękawic bokserskich

Pod względem wyboru rękawic istotny jest również materiał. Wykonane ze skóry naturalnej (najczęściej koziej lub bydlęcej) są trwalsze i bardziej odporne na zniszczenia, ale równa się to ich wysokiej cenie, dlatego, szczególnie dla dzieci, początkowo wybiera się rękawice z materiałów syntetycznych, na przykład z nylonu lub polimerów winylowych. Najtańsze Tego typu rękawice można dostać już za kilkadziesiąt złotych.

Dobrze wykonane rękawice bokserskie zbudowane są w pięćdziesięciu procentach z wypychacza, który znajduje się wewnątrz skóry, z której są zrobione. Za wyściółkę mogą posłużyć takie materiały, jak: bawełna, końskie włosie czy poliuretan. Niezwykle ważne jest, by materiał wypełniający rękawice nie przemieszczał się w jej wnętrzu i trzymał pierwotny kształt, jednak po tym względem większość produktów doskonale spełnia swoje przeznaczenie.

Wybór kształtu rękawic

Ostatnią z najistotniejszych cech, którymi charakteryzują się rękawice bokserskie, jest ich kształt. Rękawice do boksu mają szeroką, okrągłą budowę zaś te do muay thai są zdecydowanie bardziej płaskie, co ułatwia chwytanie przeciwnika w trakcie walki. Szukając rękawic do kickboxingu lub boksu tradycyjnego, można wybierać pomiędzy oboma rodzajami, zaś trenując muay thai najlepiej zdecydować się na specjalnie dedykowane tej sztuce walki wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>